İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Logo Tanımlamalar
Trendlerdeki Yazı

Logo Vade Tanımlama

Logo Vade Tanımlama
logo ödeme tahsilat planı
0

Logo go ve logo tiger erp programlarında, vade tanımlama yani tahsilat planı tanımlama işlemi, ödeme ve tahsilat takibi yapmak için hayati önem taşımaktadır. Hangi müşterinin hangi tarihte ne kadar ödemesi var veya hangi müşteriden hangi tarihte ne kadar tahsilat yapılacak gibi bilgiler için ödeme tahsilat planları tanımlanmalı ve kesilen faturalarda bu tanımlar kullanılmalıdır.

Ödeme Tahsilat Planları Nerede Bulunur ?

 • Tiger 3 ürünlerinde: Finans -> Ana Kayıtlar -> Ödeme Tahsilat Planları
 • Go 3 ürünlerinde: Ana kayıtlar -> Cari Hesaplar -> Ödeme Tahsilat Planları

Ödeme Tahsilat Planı Nasıl Tanımlanır ?

Logo vade takibi, borç takip gibi raporların sağlıklı bir şekilde alınabilmesi için, logo ödeme tahsilat planlarının tanımlanması ve sonrasında, satış ve satın alma faturalarında bu ödeme tahsilat planlarının kullanılması gerekir.

NOT: Faturalar girildikten sonra geçmişe dönük ödeme tahsilat planı girişi yapılamaz.

 • Yukarıdaki menü ağacından ilgili modüle girildikten sonra sağ tuş -> ekle diyerek ödeme tahsilat planı ekleme ekranı açılır.
logo ödeme planı tanımlama
 • Turuncu Renkli Bölümde, tanımlama işlemlerinde standart olarak yapılan kod ve açıklama tanımı yapılır. Bu menülerden, ödeme tahsilat planına ait kod ve açıklama tanımı yapılır. (Örn: Plan Kodu: 15, Plan Açıklaması: 15 Gün Vade)
 • Mavi Renkli Bölümde, tanımlaması yapılan ödeme tahsilat planının dahil olacağı gün bilgisi seçilir. Hesaplama yapılırken burada seçili olan haftanın günleri dahil edilir.
 • Yeşil Renkli Bölümde, ödeme tahsilat planına, özel kod veya yetki kodu verilebilir. Erken ödeme veya Geç ödeme gibi durumlarda uygulanacak olan indirim veya faiz bilgisi girilebilir.
 • Kırmızı Renkli Bölüm, logo vade takibindeki en önemli bölümdür. Ödeme tipi listeden seçilebilir ancak herhangi bir ödeme bilgisi olmayacak ise İşlem Yapılmayacak olarak kalması önemlidir. Formül kısmına, işlemi tabi olacak tutarın, formülsel karşılığı girilir. En sık kullanılan P1 formülü, KDV dahil tutardır. Gün, Ay ve Yıl kolonları değişken olarak kullanılır. Örneğin; 30 Günlük Vade planı tanımlanıyor ise, Gün kolonuna +30 veya Ay kolonuna +1 yazılabilir. Önerilen kullanım şekli, yalnızca Gün kolonunun kullanılmasıdır. Girilen değerin başına + konulması son derece önemlidir. Yuvarlama tabanı sıfır (0) yapılabilir. Eğer 1 olarak bırakılırsa, vadeli hareketlerde yuvarlamadan kaynaklı kuruş farkı sorunu yaşanabilir.
  Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz uyarısı için linke tıklayabilirsiniz.
örnek ödeme tahsilat planı

Hareketlerde Ödeme Planı Nasıl Girilir ?

Yukarıdaki adımlar yapıldıktan sonra, logo ödeme tahsilat planı tanımlama işlemi yapılmış olacaktır. Artık satış ve satın alma işlemlerinde, tanımlanan ödeme tahsilat planları kullanılabilir ve ödeme-tahsilat raporları alınabilir.

Ödeme Tahsilat Planları, logo go ve logo tiger ürünlerinde 2 farklı şekilde girilebilir.

1. Cari Hesaba Tanımlama: Cari hesap kartı içerisinde, Ticari Bilgiler sekmesindeki, Ödeme Planı alanına tanımlama yapıldığında ve bu cari hesap fatura içerisinde seçildiğinde otomatik olarak tanımlı olan Ödeme Planı gelecektir.

Logo Cari Hesap Tanımlama hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

2. Fatura İçerisinde Tanımlama: Satış veya Satın alma faturası içerisinde cari hesap seçildikten sonra, altında bulunan Ödemeler kısmından, tanımlanan ödeme planı seçimi yapılabilir. Ödeme planı listeden seçildikten sonra, karşınıza gelen “Ödeme Hareketleri Yenilenecektir” uyarısına Tamam demeniz gerekir.

fatura içerisinde ödeme planı seçimi

Faturaya Ait Vade Tarihi Nasıl Görüntülenir ?

Yukarıda anlatıldığı şekilde, faturaya ödeme tahsilat planı tanımlanıp kaydedildikten sonra, faturanın ödeme bilgisi, Satış Faturaları ekranında ilgili fatura üzerinde sağ tuş -> Ödeme İşlemleri denilerek görülebilir. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, fatura tarihi 29.03.2022, vadesi 60 gün, ödeme tarihi 28.05.2022 olarak görülmektedir.

fatura ödeme işlemleri

Ödeme Tahsilat Planı Zorunlu Yapma

Vade takibinin önemli olduğu işletmelerde, fatura girişlerindeki ödeme planı tanımlanması unutulabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için fatura içerisindeki Ödemeler kısmı zorunlu olarak belirtilebilir. Zorunlu alan yapıldıktan sonra girilen faturaların, Ödemeler alanı doldurulmadan faturanın kaydedilmesi engellenir.

 • Sistem İşletmeni (Sys) açılır.
 • Kuruluş Bilgileri -> Zorunlu Alanlar -> Fatura seçilir.
 • Açılan pencerede ADI kolonunda “Cari Hesap Ödemeler” olan satır bulunur.
 • Belirli firmalarda zorunlu yapılacak ise, Firma kolonundaki alandan firmaların seçimi yapılır.
 • ZORUNLU kolonundaki kutucuk işaretlenir.
 • İstenildiği taktirde, İşlem Türü ve Satır Türü kısıtlaması yapılabilir.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap