İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Logo Hata Çözümleri
Trendlerdeki Yazı

Logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası

Logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası
logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz
0

Logo tiger, go ve start ürünleri kullanan ticari firmaların, çoğunlukla ödeme tahsilat planı, vadeli alış ve satış işlemlerinde karşılaştıkları bir uyarı mesajıdır. Bu hata ilgili fiş/fatura’nın kayıt edilememesine neden olur. Bu yazıda sıklıkla karşılaşılan logo ödeme toplamı belge toplamından küçük olamaz hatasının nasıl çözüleceğini anlatacağız. Aynı hata mesajı logo ödemeler toplamı belge toplamıyla uyuşmuyor şeklinde de görülebilir.

Ödemeler Toplamı Belge Toplamından Küçük Olamaz Uyarısının Nedeni Nedir?

Bu hatanın başlıca nedeni olarak, faturaya girilen ödeme tahsilat planından dolayı ortaya çıkan kuruş hanesi farkıdır. Ödeme tahsilat planından dolayı ortaya çıkan eksik veya fazla kuruş hanesi, logo tiger, go ve start kullanan kullanıcıların ödeme toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası almasına sebep olur. Hata mesajı aşağıdaki görselde görüldüğü gibi karşımıza çıkmaktadır.

ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hata mesajı

Ödemeler Toplamı Belge Toplamından Küçük Olamaz Hata Çözümü

Faturaya girilen ödeme tahsilat planından dolayı ortaya çıkan kuruş hanesi farkından dolayı bu hatayı aldığımızdan yukarıda bahsetmiştik. Şimdi bu hatanın çözümünü adım adım anlatacağız.

 1. İlk olarak ilgili fatura içerisinde boş bir yerde mouse sağ tuşu (F9 menü) ile tıklayarak, açılan menüden ödeme hareketleri (parçalı ortalama) seçeneği seçilir.
  ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz parçalı ortalama

   

 2. Aşağıda görmüş olduğunuzda görselde kırmızı renkle işaretli dikdörtgen içerisinde fatura tutarı, turuncu renkli dikdörtgen içerisinde ödeme tutarı, yeşil renkli dikdörtgen içerisinde de fiş-ödeme tutar farkı değerlerini görebiliyorsunuz. Fiş-ödeme tutar farkı yani yeşil renkli dikdörtgen içerisindeki tutar, bizim logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası almamıza sebep olan tutardır.
  ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz fiş ödeme tutar farkı

   

 3. Yukarıdaki maddede hataya sebep olan tutarı tespit ettik. Çözüm için bu tutarı, ödeme tutarı kısmına dahil etmemiz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için de logo nun hesap makinesini kullanabiliriz. Ödeme Tutarı kısmındaki rakam üzerine tıklıyoruz ve klavyeden +(artı) tuşuna basıyoruz. Bu işlem sonrasında logo hesap makinesi otomatik olarak açılacaktır. Artının yanına yeşil dikdörtgen bölgedeki fiş-ödeme tutar farkı kısmında gördüğümüz rakamı yazıp entera basıyoruz.
  ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz logo hesap makinesi

   

 4. Hesap makinesi kapandıktan sonra, yeşil dikdörtgen bölgedeki fiş-ödeme tutar farkı kısmındaki rakam değişecek ve 0(sıfır) olduğu gözlenecektir. Fark olmadığı için de logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası vermeden faturayı kaydetmenize izin verecektir.

 

Bu hatadan tamamen kurtulmak için Logo Ödeme Planı yani vade tanımlaması yaparken öndeğer olarak 1 gelen Yuvarlama Tabanı değerini 0 yapmak gerekir.

 

NOT: Logo ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatasının çözümü yukarıda adım adım anlatılmıştır. Hatanın çözümünde sorun yaşamanız durumunda iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap