İlginizi Çekebilir
Adsız
 1. Ana Sayfa
 2. Logo Ürünler
Trendlerdeki Yazı

Logo Mind Navigator Kurulum ve Hata Çözümleri

Logo Mind Navigator Kurulum ve Hata Çözümleri
logo mind navigator
0

Logo yazılım tarafından fonksiyonel ürün olarak çıkarılan Logo Mind Navigator ürünü, karmaşık ve dağınık haldeki verilerden, şirketinizin ihtiyacı olan raporları kolaylıkla yapmanıza yardımcı olur. İşletme genelinde üretilen verileri çok-boyutlu analiz etmek, Microsoft Excel içinde analiz ve raporlama yapmak, oluşan raporları sistem üzerinden paylaşmak üzere geliştirilen Logo Mind Navigator iş analitiği çözümü, raporlama süreçlerinde yol gösteren rehberiniz oluyor. Böylece işletmeler daha doğru bilgiler ve hızlı etki-tepki yeteneği sayesinde daha büyük bir esneklik kazanıyor.

Logo Mind Navigator Nasıl Kurulur ?

Öncelikle logonun ftp adresine giderek “ftp://download.logo.com.tr”  Windows -> ERP -> GUNCEL -> FONKSIYONEL dizini altından en son sürümün kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirin. İndirdiğiniz rar arşivini klasöre çıkarın ve setup kurulumu dosyasını çalıştırın.

logo mind navigator kurulum-1
 • Kurulum dilini Türkçe seçerek ileri butonuna tıklayın
  logo mind navigator kurulum-2

   

 • Logo mind navigator ın bağlı olmasını istediğiniz logo erp setinin kurulu olduğu klasör yolunu belirtin ve ileri butonuna tıklayın
  logo mind navigator kurulum-3

   

 • Kurulacak olan logo fonksiyonel ürün seçimini yapın. Bu makalede Mind Navigator çözümünü anlatacağımız yalnızca Mind Navigator seçimini yaptık. Daha sonra ileri butonuna basın.
  logo mind navigator kurulum-4

   

   

 • Kurulum bittikten sonra sorun yaşamamak adına bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Logo Mind Navigator Kurulum Sonrası Ayarlamalar

 • Kurulum aşamasında seçmiş olduğunuz ERP klasörü açın ve NavigatorSmart klasörüne girin ve NavSmartConfig.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  logo mind navigator config ayarları

   

 • Açılan pencereye veritabanı bağlantı ayarlarını girin ve bilgileri alttaki görsele uygun bir şekilde doldurup bağlantı testi yaparak başarılı bir bağlantı yaptığınızdan emin olun.

  UYARI: Yalnızca ilk defa kurulumlarda Tabloları Oluştur kutucuğunu seçin. Aksi taktirde daha önce oluşturulan raporlar silinir ve o tablolar içi boş bir şekilde tekrar oluşturulur. Logo Mind Navigator kurulu olup olmadığından emin değilseniz, veri tabanına girip “QDM” ile başlayan tabloların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  logo mind navigator bağlantı ayarları

   

 • Microsoft Excel programını açın ve Dosya menüsü altından Seçenekler penceresine girin.
  logo mind navigator excel ayarları

   

 • Sol menüden Eklentiler ‘e tıkladıktan sonra sağ taraftan Excel Eklentileri ‘ni seçip Git butonuna basın.
  logo mind navigator excel eklenti ayarları

   

 • Açılan eklentiler penceresinde Gözat diyerek NavigatorSmart klasörüne girin ve kullandığınız office programının versiyonuna göre listeden seçim yapın.
  logo mind navigator excel ayarları-2

   

 • Exceli kapatıp tekrar açın. Karşınıza Logo Mind Navigator giriş ekranı geldiğini göreceksiniz. Logo ERP ye giriş yaptığınız ve mind navigator yetkisi verdiğiniz kullanıcınız ile giriş yapın.
  logo mind navigator giriş ekranı

   

Bağlı Veritabanları Menüsü

Kurulum yapıldıktan sonra uygulamanın çalışacağı veri kaynaklarının ekleneceği menüdür.

Açılan pencereden; veri kaynağı eklenebilir, eklenmiş olan veri kaynağına ilişkin bilgiler değiştirilebilir ya da veri kaynağı silinebilir.

Veri kaynağı türü olarak bir çok kaynaktan verilerle rapor üretilebilir

Eklenecek verikaynağı LOGO veritabanı ise “Logo Ürün Veritabanı” olarak tanıtmak gerekir.

Böylece;
“Logo Modelleri” menüsü üzerinden firma ve dönem entegrasyonu yapıldıktan sonra; “Yeni Rapor” menüsünde kullanıma hazır hale getirilir ve “Hazır Rapor” ya da “Logo Modelleri” raporları olarak çok hızlı raporlama yapılabilir. Biz Logo Ürün veritabanı seçeneğini kullanacağız.

 • “Veritabanı takma Adı” olarak kullanıcı için anlamlı olabilecek herhangi bir isim verilir.
 • “Sql Sunucusu” bölümüne, sql sunucu ile kullanılacak Logo Mind Navigator ürünü aynı bilgisayar üzerinde ise sadece nokta “.” yazılır veya farklı bir sunucu üzerinde yüklü ise o sunucunun ip adresi yazılır.
 • “Veritabanı Adı” bölümüne verilerin tutulduğu veritabanının adı büyük/küçük harflere dikkat edilerek doğru bir şekilde yazılmalıdır.
 • “Bağlantı Kullanıcı Adı” bölümüne sql sunucusunda ilgili veritabanında işlem yapmaya uygun yetkileri olan bir kullanıcı adı, Bağlantı Parolası bölümünede bu kullanıcının sql sunucusuna bağlanırken kullandığı parolası yazılmalıdır.


Gerekli tüm bilgiler girildikten sonra, “Test” butonu ile veri kaynağı ile olan bağlantı test edilir, başarılı sonuçlanması halinde bu bilgiler “Kaydet” butonu ile kaydedilir.

Eklenen veritabanının kullanılabilmesi için entegrasyon yapılması gerekir. Bunun için “Logo Modelleri” menüsü’ne geçiş yapıyoruz.

Logo Modelleri Menüsü

“Bağlı veritabanları” menüsünden eklenen veritabanının kullanılabilmesi için entegrasyonun yapılacağı menüdür.


Eklenen veritabanında raporu alınmak istenen ilgili firmanın ilgili dönemine ilişkin Logo modelleri oluşturulabilir ya da oluşturulmuş Logo modelleri silinebilir. Burada entegre edilen dönemlerin Logo modelleri oluşturulur. Böylece “Yeni Rapor” menüsü altında “Hazır Rapor” ve “Logo Modelleri” raporları kullanılarak entegrasyonu yapılan firma ve dönemin raporları alınabilir. Böylece “Yeni Rapor” menüsüne gelinir.

Yeni Rapor Menüsü

Eklenen veritabanında, entegrasyonu yapılan Firma ve Döneme ilişkin “Hazır Rapor” veya “Logo Modelleri” ya da “Kullanıcı Tanımlı Modeller” i kullanarak yeni raporların oluşmasını sağlar.

Logo Mind Navigator Yetkilendirme

 • Programın kurulu olduğu ana ürün (Tiger,Go vs.) sys sistem yöneticisi açılır.
 • Logo Mind Navigator Yetki Verme işlemi kullanıcılara değil Gruplara verilir. Bu yüzden Yönetim altından Gruplar menüsüne girilir.
 • Oluşturulan veya mevcut grup üzerinde sağ tuş ile tıklayarak Mind Navigator Yetkileri açılır.

 • Verilecek yetkiler seçildikten sonra Kaydet ile pencere kapatılır.

 • Daha sonra Logo Mind Navigator kullanacak kullanıcılar, ilgili gruba dahil edilir.

Logo Mind Navigator Hata ve Çözümleri

1-) Veritabanı bağlantısı sağlanamadı !

Veritabanına erişim ile ilgili hatalar genellikle config üzerindeki yapılandırmanın işlevsiz hale gelmesinden kaynaklanır.

Çözüm:

Navigator Smart klasöründe yer alan NavSmart.cfg dosyasının adı değiştirilir ya da silinir. Sonrasında NavSmart.config yeniden yapılandırılır.

2-) Logo Mind Navigator Smart eklentisi eklenemiyor. Toolbarda gözükmüyor.

Çözüm:

1-Dosya/Seçenekler/Eklentiler/Com eklentileri/Navigator eklentileri kaldırılmalıdır.

2-Dosya /Seçenekler/Eklentiler/Excel eklentileri/Navigator eklentileri kaldırılmalıdır.

3-Register kayıtları temizlenip, register.bat çalıştırılmalıdır.

4-NavBridge.exe çalışıyorsa durdurulmalıdır.

5-Dosya/Seçenekler/Eklentiler/Excel eklentileri’nde Gözat’a tıklayıp açılan Romaing klasöründe herhangi bir dosyanın olmaması gerekir. Sağ alt tarafta tüm dosyalar diyerek dosya varsa mutlaka silinmelidir.

6-Dosya/Seçenekler/Eklentiler/Excel eklentileri/Gözat/Program kataloğundaki doğru eklenti seçilmelidir. (32 bit/64 bit)

 • Eski Navigator kullanılıyorsa program kataloğundaki Navigator klasöründeki eklenti seçilmelidir. Eski Navigator sadece 32 bit Excel’de çalışmaktadır.
 • Yeni Navigator kullanılıyorsa program kataloğundaki NavigatorSmart klasöründen Excel’in bit sürümüne göre eklenti seçilmelidir. (LogoMindNavigator.xll, LogoMindNavigator64.xll)

7-Eğer ekrana kopyalansın mı sorusu geliyorsa Hayır, değiştirilsin mi sorusu geliyorsa Evet denilmelidir.

3-) Logo User Login Failed Hatası

Çözüm:

Login anında karşılaşılan bu gibi hatalarda aşağıdaki dizinlerde Desktop klasörünün olup olmadığı kontrol edilir. Eğer yoksa bu klasörler manuel olarak yaratılır. Sonrasında çalışan bir sistemden, (Aynı ürün ve aynı versiyon olması önemli) NavigatorSmart klasörü altından LGNAVI.DLL dosyası kopyalanarak, sorun yaşanan kurulumda bulunan NavigatorSmart klasörüne yapıştırılır.

“C:\Windows\SysWOW64\config\systemprofile\Desktop”
“C:\Windows\System32\config\systemprofile\Desktop”

4-) Formül ekle dışındaki tabların gözükmemesi:

Sorun Navigator Smart’a giriş yapan kullanıcının yetkilerinin eksik olmasından kaynaklanır.

Çözüm: 

Ana ürün sistem işletmeni (SYS)/Yönetim/Gruplar/Giriş yapılan kullanıcının ekli olduğu herhangi bir grubun üzerinde sağ tıklandığında açılan Navigator Smart Yetkileri kontrol edilmeli ve tablar, modeller, raporlar için yetki düzenlemesi yapılmalıdır.

5-) Uygulama tabloları güncellenirken hata oluştu.Nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı.

Uygulama Excel’de aktif hale getirilmeden önce navsmart.config üzerinde yapılandırma gerçekleşmediğinde ya da ilk yapılandırmada Navigator Smart tabloları oluştur seçeneği işaretlenmediğinde bu hata alınabilir.

Çözüm:

Uygulamanın hatadan önce kullanılır halde olması durumunda, NavSmartConfig.exe dosyasında Navigator tablolarının bulunduğu Database’nin yazılıp olup olmadığı ve o Database’nin altında Navigator tablolarının  (QDM_ ile başlayan tablolar) olup olmadığı kontrol edilmelidir.

6-) Sistem İşletmeninde gruplara Navigator Smart yetkisi verilirken alınan hatalar:

Bu hatalar uygulama üzerinde yapılan bir düzenlemenin database tarafında yapılmadığını gösterir.Çözüm: Hatada adı geçen tabloya, eksik olan kolonlar database üzerinde manuel ilave edilebilir.

ALTER TABLE QDM_TASKJOBS ADD [MAILCC] nvarchar(MAX)

ALTER TABLE QDM_TASKJOBS ADD [MAILBCC] nvarchar(MAX)

ALTER TABLE [NS_RIGHT] ADD [FLGFIRMTRAN] smallint NULL

ALTER TABLE [NS_RIGHT] ADD [FLGHELP] smallint NULL

7-) Zamanlanmış görevin çalışmaması ya da eksik dosya göndermesi

Çözüm:

1-Aşağıdaki dizinlerde Desktop adlı klasörlerin olup olmadığı kontrol edilir, yoksa manuel yaratılır.

“C:\Windows\SysWOW64\config\systemprofile\Desktop”

“C:\Windows\System32\config\systemprofile\Desktop”

2-NavSmartSvc servisinin çalışır olması gerekmektedir.

3-Eğer sorun devam ederse NavigatorSmart klasöründe bulunan NavSmartAgentLog dosyası notepadle açılarak aşağıdaki satırda ${HOMEPATH} yerine geçerli klasör adı yazılır,

<file value=”${HOMEPATH}\LOGO\LogoMindNavigator\Agent.log”/>

Ve aşağıdaki satırda OFF yerine ALL yazılarak kaydedilir.

level value=”OFF” />

Böylelikle görevin çalışmamasıyla ilgili log kaydı elde edilerek (belirtilen klasörde Agent.log adıyla) detaylı inceleme yapılabilir.


8-) Kullanıcı limiti aşılmıştır.

Lisanslı kullanıcı sayısından fazla oturum açıldığında alınan bir hatadır.

Çözüm:

Herhangi bir oturum açık olmadığı gözlemlenmişse, database üzerinde aşağıdaki sorgu çalıştırılıp askıda kalan oturum id’si kill edilir.

SELECT hostname, * FROM master.dbo.sysprocesses WHERE program_name like ‘%NAVIGATOR%’

9-) 02- NAVIGATOR Smart should be purchased

Navigator Smart lisansı satın alınmasının gerektiğini gösteren hatadır.

Çözüm:

Satın alınmış lisansın aktif durumda olup olmadığı, sistem işletmeni üzerinden (SYS) Lisans yenileme menüsünden kontrol edilir. Navigator lisansı aktif durumda değilse, modül aktivasyonu ile lisans anahtarı aktif edilir. SYS üzerinde lisans aktif göründüğü halde bu hata alınıyorsa, Navigator Smart eklentisinin ve Navbridge.exe’in doğru dizinin altından çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

10-) External exception C0000006 hatası

Terminalden uygulama serverine ya da database servere erişimde problem olduğunda Excel’in verdiği bir hatadır.

Çözüm:

Navigator hatası olmadığından bağlantılar kontrol edilmelidir.

11-) Uygulama sürümü tanımlı veritabanından eski. Lütfen uygulamanın yeni sürümünü yükleyiniz.

Uygulama sürümü ile database sürümü arasında farklılık olmasından kaynaklanır. NavigatorSmart klasörü, farklı bir versiyondan kopyalanmışsa gerçekleşebilir.

Çözüm:

Uygulama sürümü veritabanından eski ise, Navigator tablolarının bulunduğu databasede QDM_DBVERSION tablosuna select çekilir ve MINOR kolonundaki veri, uygulama sürümüne uygun şekilde update edilmelidir. İşlem öncesi yedek alınmalıdır.

12-) 03 – Can not connect application database:

Çözüm:

Navigator eklentisinin ve NavBridge.exe’nin ana ürün altından çağrılmadığını gösterir. Yanlış dizin göründüğü noktada, eklenti pasif konuma getirilip Excel kapandıktan sonra, NavBridge restart edilip doğru eklenti sıfırdan eklenmelidir.
(İşlem adımları için ikinci maddeyi kontrol ediniz.)

13-) Yenile butonuna tıklandığında “Invalid object name ‘##TempXLSMART_7′” hatası alınıyor.

Çözüm:

Bu hatanın nedeni geçici dosyadan kaynaklanıyor. O geçici dosyaları bulamadığı için veriyor. Bu nedenle raporu yeniden yapmanız gerekmektedir.

14-) 01-Logo Application not found

Çözüm:

Navigator eklentisinin ve NavBridge.exe’nin ana ürün altından çağrılmadığını gösterir. Yanlış dizin göründüğü noktada, eklenti pasif konuma getirilip Excel kapandıktan sonra, NavBridge restart edilip doğru eklenti sıfırdan eklenmelidir.
(İşlem adımları için ikinci maddeyi kontrol edebilirsiniz.)

15-) Statement(s) could not be prepared

Çözüm:

Tüm alanlar için dilimleyici kullanılamaz. Dilimleyici checklerini kaldırıp yeniden deneyiniz. İhtiyaç dahilinde birkaç (anlamlı) dilimleyici alanı ekleyebilirsiniz. Cari, malzeme,satış elemanı,yıl,ay vs. gibi.

16-) Farklı veritabanı kullanımlarında DBO’lu tabloları nasıl görürüz?

Çözüm:

 • Program kataloğunda NAVPARAMS.CFG adı altında bir txt dosya oluşturuyoruz, dosya uzantısını CFG olarak düzenlemeyi unutmuyoruz.
 • Bu dosya içerisine Navigatora bağlanmak için kullanacağı CFG dosyasının adını  yazıyoruz. Örneğin; LOGODB2.CFG sonra bu dosyayı kaydediyoruz. NavBridge.exe’yi stop-start ediyoruz.
 • Navigator fonksiyonları yeni göstermiş olduğumuz dosya ile çalışmakta olduğunu görüyoruz.

Geçişler  NAVPARAMS.CFG’de yazan dosya adını değiştirerek olmaktadır. Her veritabanı adı değişikliğinde NavBridge.exe stop-start edilmelidir.


17-) Konfigürasyon ayarları bulunamadı. Lütfen NavSmartConfig uygulamasını çalıştırın!

Çözüm:

 • NavigatorSmart klasörü içerisinde yer alan NavSmartConfig.exe çalıştırılmalı ve doğruluğu kontrol edilmelidir.
 • Navigator Smart eklentisinin ve Navbridge.exe’nin doğru dizinin altından çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 • Excel programı kaldırılıp tekrar kurulabilir.


18-) NavSmartConfig.exe kaydedilirken alınan hatalar:

Çözüm:

 • FIPS İlkesi sunucuda devre dışı bırakılmalıdır.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisinde;

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Lsa\FipsAlgorithmPolicy\Enabled değeri 0 yapılmalıdır.

 • Yeni ayarın etkili olabilmesi uygulamanın yeniden başlatılması gerekir.

 

Logo Mind Navigator kurulumunda veya kullanımında sorun yaşamanız durumunda iletişim bölümündeki iletişim formundan veya mail adreslerimizden bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap