1. Ana Sayfa
  2. Logo Hata Çözümleri
Trendlerdeki Yazı

Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server Uyarısı

Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server Uyarısı
1

Logo muhasebe programı kullananların sık karşılaştığı hatalar arasında ”cannot connect to logo server” ve Logo ”Microsoft ole db provider for Sql server” yer almaktadır. Bu problemlerin sebebi ise Windows kaynaklıdır. Program açılırken Logo Microsoft ole db provider for Sql server hatasını veriyorsa yapılması gereken birkaç işlem vardır. Bu işlem adımlarını yazı içerisinde anlatacağız. Sql server yok veya erişim engellendi (çözüm) için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

 

Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server Hatası Çözümü :

Programın verdiği uyarılar arasında Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server, logo sql server yok veya erişim engellendi, Logo veritabanı sunucusu ile bağlantı kurulamıyor uyarıları mevcut. Bu hataların çözümü için yapılması ise Sql server ‘ın servisini durmuş ise başlatmak, çalışıyor ise yeniden başlatmaktır.

 

Sql Server başlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows servislerine ulaşabilmek çeşitli yöntemler vardır;

1- Başlat çubuğuna sağ tıklayıp açılan menü içerisinde görev yöneticisi seçeneğine tıklanır.

2- Açılan pencerede sağ üst kısımda bulunan hizmetler sekmesi tıklanır. Gelen ekranda sol alt kısımda bulunan hizmetleri aç seçeneğine tıklanır.

 

3- Açılan pencere içerisinde sql server servisleri bulunur ve üzerine sağ tıklayıp başlat veya yeniden başlat seçeneklerinden bir tanesine tıklanır.

  • Kırmızı Renkli Bölge : Burada ise ilgili servisin durumu yazar.
  • İlgili servisi seçtikten sonra buradan eğer servis durmuşsa başlat, servis çalışıyorsa yeniden başlat seçeneğine tıklanır.

 

 

Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server Hatasının Kesin Çözümü :

 

Eğer şikayetiniz sql server servisleri çalışmıyor, sql server görünmüyor, hizmetlerde sql server yok vb. ise yapılması gereken aynı versiyonda sql server kurulumu indirip sonrasında repair diyerek sql server ın onarılmasını sağlamaktır. Bu da çözmüyorsa gerekli yedekler alınarak sql server ın yeniden kurulması gerekir.

Eğer bilgisayar açıldığında Sql server otomatik başlamıyor ise veya sql server servisleri çalışmıyor ise (bu durumlar ERP kullanıcıları için Logo Microsoft Ole Db Provider For Sql Server hatasını doğuracaktır) aşağıdaki işlem adımları izlenerek bilgisayar açıldığında servisin otomatik olarak başlaması sağlanır;

 

Sql Server Servisleri Otomatik Başlatma İşlem Adımları :

 

  1. Net Stop Sql servisinin adı (servis üzerine sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklayarak hizmet adını görebilirsiniz.)
  2. Net Stop Sql servisinin adı (servis üzerine sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklayarak hizmet adını görebilirsiniz.)

 

Yukarıdaki komutlar yazıldıktan sonra dosya kayıt edilir ve uzantısı .txt yerine .bat olarak değiştirilir ve bu dosya windows startup (başlangıç) klasörü içerisine atılır. Bu yaptıklarımız sayesinde, windows açılırken sql servisini önce durduracak sonra başlatacak.

 

NOT: Yukarıda anlatmış olduğumuz hata çözümlerini uyguladıktan sonra programınızda hata devam ediyor ise iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. UNITY2 Nasil kurulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir