İlginizi Çekebilir
1556275509_efatura
 1. Ana Sayfa
 2. eLogo
Trendlerdeki Yazı

Logo e-fatura mükellefine e-arşiv faturası gönderilemez hatası

Logo e-fatura mükellefine e-arşiv faturası gönderilemez hatası
logo e-fatura carisine e-arşiv fatura kesme
0

E-fatura kullanan firmaların diğer e-fatura mükellefi firmalara yalnızca e-fatura düzenleyebileceği yasal mevzuatta yer almaktadır. Yani siz e-fatura mükellefi iseniz, e-fatura mükellefi olan bir başka firmaya e-arşiv fatura kesemezsiniz. İlgili mevzuatta şu açıklama yer almaktadır “Elektronik fatura uygulamasına dâhil olan mükelleflerin elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelleflere düzenleyecekleri faturaların elektronik fatura olması zorunludur. Bu zorunluluğa uymayan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanacaktır. Elektronik fatura uygulamasına dâhil olan mükelleflerin, elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükellefler tarafından gönderilen elektronik faturaları almaları zorunludur.”

Logo E-fatura Mükellefine E-arşiv Faturası Gönderilemez Uyarısı

Fatura kesmeden önce, faturanın kesileceği cari hesabın, Gelir İdaresi Başkanlığının her gün güncellediği e-fatura kullanıcı listesi (https://ebelge.gib.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html) üzerinden e-fatura mükellefi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Logo ERP programlarında bulunan e-fatura mükellef kontrol sistemi bu işlemi program üzerinden otomatik olarak yapabilmektedir. Eğer yanlışlıkla e-fatura mükellefine e-arşiv faturası kesildi ise, logo connect veya logo e-devlet modüllerindeki e-arşiv giden kutusu bölümünde ilgili fatura kırmızı renkli ve hata almış bir şekilde görünecektir.

E-fatura Kullanıcısına E-arşiv Faturası Kestikten Sonra İzlenecek Adımlar

 1. İlgili cari hesap kartı üzerinde e-fatura mükellef kontrol işlemi yapılmalıdır. Bu işlem için;
  GO Ürünlerinde : Ana Kayıtlar -> Cari Hesaplar
  Tiger Ürünlerinde : Finans -> Ana Kayıtlar -> Cari Hesaplar
  modülüne girilip ilgili cari hesap üzerinde sağ tuş ile tıklanarak e-fatura mükellef kontrol işlemi yapılarak ilgili carinin e-fatura mükellefi olarak güncellenmesi sağlanır.
 2. İlgili satış faturasına gidilir ve üzerinde sağ tuş ile tıklanarak değiştir seçeneği ile faturanın içine girilir. Cari hesap seçim ekranından güncellenen cari hesap tekrar seçilir. Cari hesap seçildikten sonra faturanın alt kısmında bulunan e-arşiv logosunun e-fatura logosuna dönüştüğü ve fatura numarası alanındaki numaranın e-fatura numara şablonuna dönüştüğü görülür. Kaydet diyerek işlem sonlandırılır.
 3. Son aşama olarak Logo Connect programında e-fatura gönder sekmesine gelinir ve hazırlanan yeni e-fatura Onayla->Paketle->Gönder yapılarak tekrar gönderilir.

ÖNEMLİ: Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, hatalı olan e-arşiv faturasının fatura numarası, program tarafından kullanılmış olarak algılanacak ve bir sonraki e-arşiv faturası ekleme ekranında o numaradan bir sonraki numarayı verecektir. Dolayısıyla e-arşiv fatura numaralarınızda 1 numara atlamış olarak görünecektir. Bunun yaşanmaması için yukarıdaki 3 adım yapıldıktan sonra, yeni bir fatura eklenmeli ve cari hesap listesinden bir e-arşiv carisi seçilerek otomatik olarak verilen fatura numarası silinerek, hatalı olan faturanın numarası kaydedilmeli ve gönderimi yapılmalıdır.

Logo e-fatura mükellefine e-arşiv faturası düzenlenemez hatası aldıktan sonra yukarıdaki işlemleri yaparken herhangi bir hata almanız durumunda iletişim sayfamızdaki bilgilerden veya yazı altındaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap