İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer
Trendlerdeki Yazı

Logo CFG Oluşturma Nasıl Yapılır ?

Logo CFG Oluşturma Nasıl Yapılır ?
logo cfg oluşturma
0

Logo yazılım ürünlerinde, ihtiyaç halinde birden fazla veritabanı (database) kullanmak gerekebilir. Özellikle, test işlemleri için açılmış veritabanları, aktarım ve/veya ara yazılım işlemleri için oluşturulan veritabanları, aşırı yer kaplayan ve boyut olarak şişmiş veritabanlarının, yeni dönemde ikiye bölünmesi gibi durumlarda, her iki veritabanına da erişim gerekebilir. Bu yazıda, logo cfg, logo cfg oluşturma, logo farklı veritabanına bağlanma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Logo CFG Oluşturma İşlemi Neden Yapılır ?

Yukarıda anlatılan sebepler dahilinde bu yöntem sıklıkla kullanılır. Logo set dosyaları kopyalanıp ikinci bir logo klasörü oluşturup veritabanı sunucu ayarlarını değiştirerek de aynı işlem yapılabilir. Fakat bu fazladan disk kullanımına yol açacaktır. Logo cfg ile, aynı klasör üzerinden birden fazla veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.

Logo CFG İşlemi Nasıl Yapılır ?

 • Programın kurulu olduğu dosya konumuna girilir.

  logo cfg dosya konumu
 • Klasör içerisindeki LOGODB.CFG dosyasının yedeği alınır. (kopyalayıp herhangi bir yere kaydedebilirsiniz)
 • Yine aynı klasör içerisinden Sys (Sistem işletmeni) çalıştırılır ve Yönetim menüsü altından VERİTABANI/LİSANS Sunucusu Ayarları sekmesine girilir.

  logo cfg veritabanı ayarı
 • Açılan pencerede, Database Name alanına, logo cfg ile kullanılacak ikinci veritabanının adı girilir. (Veritabanı SQL Serverda bulunmak zorundadır.)

  logo cfg veritabanı seçimi
 • Kaydet butonuna basarak, yeni ayarların LOGODB.CFG dosyasına yazılması sağlanır.
 • Kaydetme işlemi yapıldıktan sonra Sys (Sistem İşletmeni) penceresi kapatılır.
 • Logo kurulum dosyalarının olduğu klasördeki, bizim az önce içerisindeki veritabanı adı bilgisini değiştirdiğimiz LOGODB.CFG dosyasının üzerinde sağ tuş -> yeniden adlandır diyerek bu dosyaya yeni bir isim verilir. Örneğin; TEST.CFG
 • İkinci adımda yedeğini aldığımız LOGODB.CFG dosyası tekrar eski yerine kopyalanır. (Ana program LOGODB.CFG üzerinden, ikinci program TEST.CFG üzerinden çalışacak.)
 • Klasör içerisindeki Go3.exe ve Go3Sys.exe dosyalarının kopyaları alınır ve aynı klasöre yapıştırılır.
  logo cfg exe kopyalama

   

 • Oluşan Go3 – Kopya.exe ve Go3Sys – Kopya.exe dosyaları üzerinde sağ tuş ile tıklanarak Gönder -> Masaüstü (kısayol oluştur) yapılır ve masaüstüne gönderilir. (Masaüstündeki kısayolların isimleri istenildiği gibi değiştirilebilir)
 • Masaüstüne gelen kopya exelerin üzerinde sağ tuş -> özellikler diyerek açılan penceredeki Hedef alanının en sonuna bir boşluk bırakarak /DB:TEST.CFG yazılır ve kaydedilir. Aynı işlem kopya sys için de yapılır.
  logo cfg komutu

   

 • İşlemler bittikten sonra kopya exelerin ismini TEST ve TESTSys olarak değiştirebilirsiniz. Bu 2 exe den açılan programlar farklı veritabanında işlem yapabilecektir.
  logo cfg oluşturma

   

ÖNEMLİ NOT :  Cfg işlemi ile logo connect programı kullanılamaz. Cfg işlemini Bordro Plus programı için de kullanabilirsiniz. 2 veya daha fazla cfg dosyası üretip 2 den fazla veritabanında işlem yapabilirsiniz.

 

Logo Cfg oluşturma, logo farklı veritabanına bağlanma işlemlerini yukarıda anlatılan sıra ile yaptığınız takdirde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sormak istediğiniz veya takıldığınız yerler olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap