1. Ana Sayfa
 2. Logo Hata Çözümleri

Logo Cari Hesap Türü Değiştirme

Logo Cari Hesap Türü Değiştirme
logo cari hesap türü değiştirme
0

Logo ERP programlarında, cari hesap kartı açılırken, cari hesap türü Alıcı, Satıcı veya Alıcı + Satıcı olarak seçilebilir. Cari hesap türünün yanlış olması durumunda istenilen işlemlerde bu cariler seçilemez. Bu durumda cari hesap türü değiştirme işlemi yapılmalıdır. Program içerisinde cari hesap türü değiştirilemeyeceği için veritabanından müdahale etmek gerekir.

Cari Hesap Türü Uygun Değil Hatası

Bu hatanın alınma sebebi cari hesap kartı açma işlemi sırasında cari hesap türünün yanlış seçilmesinden dolayıdır. Alıcı (AL) türünde açılan bir hesaba satınalma faturası girilemeyeceği gibi, Satıcı (SA) türünde açılan bir hesaba da satış faturası girilemez. Giriş yapılmak istendiğinde aşağıdaki uyarı alınacak ve işleme devam edilemeyecektir.

cari hesap türü uygun değil

Logo Cari Hesap Türü Nasıl Değiştirilir?

Program içerisinden cari hesap türünün değiştirilemeyeceğini yazının ilk kısmında belirtmiştim. Bu işlemi yapmak için veritabanından update işlemi yapmak gerekir.

logo cari hesap türü
 1. SQL Server Management Studio ya giriş yapılır.
 2. Programın bağlı olduğu Logo veritabanı üzerinde sağ tuş -> New Query seçilir.

  sql server giriş
 3. Logo veritabanında, cari hesaplar, CLCARD tablosunda, cari hesap kartının türü de CARDTYPE kolonunda tutulur. Bu sebeple bu alan için update sorgusu yazılır.
 4. Aşağıdaki sorguda, 002 yazan kısma kullanmış olduğunu firma numarasını 3 haneli olarak yazın. CODE=’120.01.003′ kısmına da, türünü değiştirmek istediğiniz cari hesabın logo erp programındaki kodunu yazın.

  [sql]UPDATE LG_002_CLCARD SET CARDTYPE=3 WHERE CODE=’120.01.003′[/sql]

 5. CARDTYPE=1 Alıcı, CARDTYPE=2 Satıcı, CARDTYPE=3 Alıcı+Satıcı, CARDTYPE=4 Grup Şirketi
 6. Değiştirmek istenilen kart türüne ait rakam yukarıdan seçilir ve klavyeden F5 tuşuna basılır veya Sql Server Management Studiodaki execute butonuna basılır.
 7. Ardından programa giriş yapıldığında cari hesap kart türünün değiştiği görülür.

  cari hesap türü değiştirme

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap