İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Logo Hata Çözümleri

Hata Alan e-Faturanın Yeniden Gönderilmesi

Hata Alan e-Faturanın Yeniden Gönderilmesi
0

Faturaların Gönderilmesi ve Takibi

 

Hata alan faturalar LogoConnect Giden Kutusu ve Arşiv Giden Kutusu ekranlarında Kırmızı renk ile gösterilir. Bu faturalar durum kodlarına göre yorumlanıp, düzenlemesi yapıldıktan sonra aynı fatura numarası ile yeniden gönderilmelidir.

 

 

Renklere Göre Durum Kodları:

 

Kırmızı: Faturanın hatalı olduğunu ve alıcısına iletilemediğini belirten durum kodları alındığında verilen renktir. Bu faturalar mutlaka yeniden gönderilmelidir.

Yeşil: Fatura başarılı bir şekilde alıcısına iletildiğinde 1300 durum kodu aldığını belirten renktir. Fatura, kesinlikle yeniden gönderilmemelidir.

Mor: Faturanın ara durumda olduğunu belirten durum kodlarından birini aldığını belirten renktir. Durum kodunun değişme ihtimali olması sebebi ile bu faturalar yeniden gönderilmemelidir. Rengin kırmızı veya yeşile dönmesi beklenerek yeni alınacak olan durum koduna göre işlem yapılmalıdır.

 

Hata Alan Faturaların LogoConnect İle Yeniden Gönderilmesi

 

Hangi Faturalar Yeniden Gönderilmelidir?

Gönderilen e-Fatura zarfı hatalı bir durum kodu alarak alıcının sistemine ulaşmadığında, aynı fatura numarası ile faturalar yeniden gönderilmelidir.

Faturanın Yeniden Gönderilmesi

Gönderilen fatura Giden Kutusu ekranında Kırmızı renkte yer aldığında, faturanın yeniden gönderilmesi için aşağıda belirtilen işlemler yapılır:

 

 

Faturanın ERP tarafındaki e-Fatura Statüsü “Sunucuda Hata Aldı” statüsüne geldiği görülür. (Faturanın statüsü aldığı hataya göre değişiklik gösterebilir.

 

 

 

Faturanın hata almasına sebep olan alanlar düzenlendikten sonra fatura LogoConnect “e-Fatura Gönder” ekranından yeniden gönderilir. Bunun için ekranın sol altında bulunan filtre ekranı kullanılır.

Açılan filtre ekranından “e-Fatura Durumu” alanında “GİB’ye Gönderilecek” yerine Ticari Ürün tarafındaki e-Fatura Statüsüne göre seçim yapılır. (GID2015000000063 nolu faturanın TigerPlus’taki statüsü “Sunucuda Hata Alındı” olduğu için “e-Fatura Durumu” filtresinden bu seçenek seçilmelidir.)

Filtre değiştirildikten sonra e-Fatura Gönder ekranında “Sunucuda Hata Alındı” statüsündeki e- Faturalar listelenir. Listelenen e-Faturalar seçilerek yeniden gönderilir.

 

NOT: Yukarıda ki işlemleri yaptıktan sonra e-fatura göndermede sıkıntı veya hata ile karşılaşırsanız, bize iletişim formundan ulaşabilir destek alabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap