1. Ana Sayfa
 2. Logo Bordro Plus
Trendlerdeki Yazı

Bordro Plus Sicil Kartı Açma

Bordro Plus Sicil Kartı Açma
logo bordro plus sicil kartı açma
0

İnsan kaynakları (human resources) departmanında çalışanlar, işe alınan personeller için, kullanılan erp (logo bordro plus vs.) programında, öncelikle personel sicil kartı açma işlemi yapmalıdır. Bu makalede Logo Bordro Plus programında sicil kartı açma işlemini adım adım anlatacağım. Logo bordro plus sicil kartı açma işlemini tamamladıktan sonra, o personelin ilgili kuruma otomatik olarak girişi yapılmış olur.

Bordro Plus Sicil Kartı Nasıl Açılır ?

Logo bordro plus programında sicil kartı açmak için şu yol izlenir Sol Menü -> Sicil Yönetimi -> Tanımlar -> Sicil Kartları -> Sağ tuş -> Ekle . Daha sonra aşağıdaki adımlar sırası ile uygulanır.

 1- Ana Bilgiler

bordro plus sicil kartı anabilgiler sekmesi
 • Sicil kartı ekle dediğimizde açılan ilk pencere yukarıda görüldüğü gibidir bu pencerede;
 • Kırmızı Alan: Personele ait sicil numarası, ad, soyad, çalıştığı kurum, bölüm, işyeri ve birim gibi bilgilerin girildiği alandır. Logo bordro plus programına kaydedilen personel seçilen Kurum’a ait yasal bilgilere tabi olacaktır.
 • Turuncu Alan: İşe giriş tarihi ve sosyal güvenlik statüsünün önemli olduğu, diğer bilgilerin isteğe bağlı olarak doldurulması gereken kısımdır.
 • Yeşil Alan: Cinsiyet, doğum tarihi, medeni hal gibi bilgilerin girildiği alandır. Logo bordro plus BES (bireysel emeklilik sistemi) hesaplaması yapılırken burada girilen doğum tarihi baz alınarak işlem yapılır.
 • Mavi Alan: Personele ait diğer kişisel bilgilerin tutulduğu alandır. İsteğe bağlı olarak, raporlamalarda boş gelmemesi adına doldurulabilir.

 

2- Ödeme Bilgileri

bordro plus sicil kartı ödeme bilgileri sekmesi
 • Kırmızı Alan: İşe alınan personelin maaş bilgilerinin girildiği alandır. Ödeme tipi (ay, gün, saat) ve Hesaplama şekli (Brüt, Net) seçimi dikkatli yapılmalıdır.
 • Turuncu Alan: Personelin maaş hesabının tutulduğu alandır. Personele verilecek maaş hangi bankaya, hangi hesaba veya hangi iban numarasına yatırılacak gibi bilgiler bu alanda girilir.
 • Yeşil Alan: Logo bordro plus programına girişi yapılacak personel seçeneklerden hangilerine uyuyorsa o seçenek/seçenekler işaretlenir. Sistem hesaplama yaparken buradaki seçeneklere göre işlem yapar.

3- Bordro Bilgileri

bordro plus sicil kartı bordro bilgileri sekmesi
 • Kırmızı Alan: Bordro bilgileri sekmesi, Logo Bordro Plus sicil kartı açma işleminde en önemli sekmelerden biridir. Bu alanda personelde varsa, sakatlık derecesi bilgisi girilir. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) mutlaka doğru seçilmelidir. Bordro plus agi hesaplama işlemlerinde buradaki seçime göre hesaplama yapılır.
 • Turuncu Alan: Personele ait muafiyetlerin seçildiği alandır. Tasarruf teşvik fonu ve Savunma sanayi fonu öndeğer (default) olarak seçili gelir. Farklı bir muafiyetten yararlanılıyorsa işaretlenir.
 • Yeşil Alan: Personelin tabi olacağı kanunların seçildiği alandır. Listedeki bilgilerden uygun olan seçilir. Sistem seçilen değere göre hesaplama yapar.
 • Mavi Alan: Personel herhangi bir indirim kanunundan yararlanıyor ise bu bölümden girişi yapılır.

4- Çalışma Bilgileri

bordro plus sicil kartı çalışma bilgileri sekmesi
 • Kırmızı Alan: Girişi yapılan personele ait, SGK numarası, Sigorta başlangıç tarihi, Çalışma şekli gibi bilgiler bu alanda girilir.
 • Turuncu Alan: Personelin grup, kurum, işyeri giriş tarihleri bu alanda belirlenir. Sözleşmeli bir personel ise sözleşme bitiş tarihi girilir.

5- Nüfus Cüzdanı Bilgileri

bordro plus sicil kartı nüfus cüzdanı bilgileri sekmesi
 • Logo bordro plus programına girişi yapılacak personele ait kimlik bilgilerinin girildiği alandır. Girilen bilgiler, bordro plus tahakkuk listesi ve raporlamalara getirilip izleme ve takibat yapılabilir. Örneğin: Kan ihtiyacı olduğunda, kan grubu A Rh + pozitif kan grubuna sahip personellerin, adı, soyadı, telefon numarası gibi.

6- Erişim Bilgileri

bordro plus sicil kartı erişim bilgileri sekmesi
 • Girişi yapılacak personele ait, adres, ev telefonu, cep telefonu, mail adresi gibi birden fazla erişim bilgisi tanımlanabilir. Logo Bordro Plus programında toplu mail gönderme gibi işlemler yapılırken Erişim Bilgileri sekmesi altında tanımlanan mail adresi bilgisi okunacağı için bu alanın tanımlı olması önemlidir.

7- Pasaport Bilgileri

bordro plus sicil kartı pasaport bilgileri sekmesi
 • Bu alan tamamen opsiyonel olup, ihtiyaç duyulması halinde personelin pasaportu varsa bilgileri bu alana tanımlanabilir.

 

NOT: Oluşturulan sicil kartını silmek (çıkarmak) için, o sicil kartına ait puantaj kartlarını silmeniz gerekir. Aksi taktirde, “adına bordro işlemi yapılmış sicil kartları çıkarılamaz” uyarısı alırsınız.

 

Logo bordro plus sicil kartı açma işlemi adımlarını yukarıda detaylı olarak anlattık. Yapamadığınız, sormak istediğiniz bir konu olursa yazı alındaki yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Web site kurulumu, wordpress, php, html, css konularında kendimi geliştirdim. 2017 yılında LOGO Yazılım ile tanıştım. Aynı yıl sertifikalı Logo Sistem Uzmanı oldum. MSSQL ve C# konusunda kendimi geliştirip müşteriye özel raporlamalar yaptım.

Yorum Yap